Neden Yün ?

  • Kullanıldıkça renkler parlar, canlanır.
  • Ezilmez (eşyaların yer değişimi sonrasında iz kalmaz).
  • Statik elektriklenme yapmaz.
  • Koku barındırmaz.
  • Alev almaz.
  • Aşınmaya karşı dayanıklıdır.
  • Fazla nemi alır, gerektiğinde geri verir.
  • Natürel veya beyaz sabun ile kolay temizlenir.
  • Ses emicidir.
  • 28 tarak yün çözgü 70 atkıdır.

Yün

Yün diğerleri arasında en pahalı olanıdır ve bu yüzden sadece lüks halılarda ve parça halılarda kullanılır. Yün yoğun halılarda kullanıldığı ve yumuşaklık hissi yarattığı için beğeni kazanmıştır. Yün halı alırken, halının yoğun olduğundan emin olun.

Hava Ağırlığı

Hav ağırlığı, m2’ye düşen yünün ağırlığı ile ölçülür. Yünün sıklığı direkt olarak halının kalıcılığını ve performansını etkiler. Hav ağırlığı fazla olan halı daha dayanıklıdır ve daha pahalıdır.

Büküm

Halının bir metre uzunlukta birimindeki yünlerin ipliklerin birbirine bükülebilme sayısı hesaplanır. Bu sayının çok oluşu halının da kaliteli olduğunu gösterir. Yüksek büküm sayısına sahip halılar düzleşmeye ve ezilmeye dayanıklıdırlar. İpliklerin sabitlenme işlemi ipliklerin birbirlerinden ayrılmamasını garantiye alır ve halıya dayanıklılık katar. Sıkı ve çok sayıda yapılan bükümler halının ezilme ve düzleşmeye karşı dayanıklılığını arttırır.

Yoğunluk

Yünlerin ilmek sıklığı, halının yoğunluğunu belirler. Halıda ne kadar çok iplik kullanılırsa halının yoğunluğu ve yüz ağırlığı o kadar artar. Yoğunluğu fazla halılar aşınmaya ve düzleşmeye daha dayanıklıdır. Halının yoğunluğunun fazla olması, görünüşünün de daha iyi olmasını sağlar, ayrıca daha rahat yürünen bir zemin oluşturur.

Yapağı canlı koyun yünüdür. Yapağı kılı fiziksel yapısı bakımından, hücreler arası %60 kadar hava ihtiva eder. Kılların içinde hava doludur. Hava dolu kısımlar yapağıya üstün bir izolasyon özelliği sağlar.

Yün halı serili olan yerlerde insanlar daha az yorulur. Çünkü antistatiktir.

Yün halıların, ateş karşısında tutuşma hızı diğer halılara (akrilik, polipropilen ve diğerleri) nazaran daha düşüktür. Bu nedenle alevlenmeye karşı bir nevi sigortadır.

Yün halılar, ultraviole ışınlarını geçirmesi nedeniyle sağlığa zarar veren bakterilerin yün halılar üzerinde üremesine engel olur.

Yün halı, serili bulunduğu kapalı yerlerde, insan sağlığı için tehlikeli olan sülfürdioksit gazını emerek havanın kirlenmesini azaltır.

Yapağı kılının yapısı, nem emen bağlara sahiptir.Bu nedenle yapağı, hava içinde bulunan rutubeti kısa zamanda içine çeker. Fakat aldığı rutubeti, ortam kuruduğu zaman uzun süre havaya yavaş yavaş geri verir. Bu nedenle yün halılar, serili oldukları kapalı yerlerde havanın kurumasını bir oranda önleyerek regülatör görevi yaparlar.

Yapağı kılları çok dayanıklıdır. Onun için yün halılar çok sağlamdır.

Yapağıdan yapılan halılar diğerlerine nazaran daha az toz tutar, sesi ve değişik orjinli ses dalgalarını geçirmez. Bu nedenle yaşanılan mekanlara yün halı serilmesini bütün sağlık kuruluşları tavsiye eder.

Yün Halılarının Bakım ve Kullanma Kılavuzu

Halı üzerinde biriken tozların, hav iplikleri arasına ve tabana birikmesini önlemek için, halı çırpılmamalı ve dövülmemelidir. Halı elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

Yün halılar imal edildikten sonra, özel yıkama işlemi gördüğünden, silinerek temizlenmeli, silme işleminde halı şampuanı kullanılmalı ve kısa sürede kurutulmalıdır.

Halınızı yıkatmaya ihtiyaç duyduğunuzda yıkatma işlemini uzman ve profesyonel halı yıkayıcılarına yaptırınız. Halınızın yün olduğunu özellikle hatırlatınız.

Halı temizliğinde deterjan, çamaşır suyu, klor vb. gibi kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Halı üzerine konan sert cisim ve eşyalar uzun süre aynı yerde bırakılmamalıdır.

Halının kullanılmadığı durumlarda katlı biçimde değil, rulo halinde ve rutubet olmayan yerde hava ile temas edecek bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Taşıma esnasında ağır bir cisim altında ezilmemeli, ıslanmamalı, sert ve sivri cisimlerin halıyı zedelemesi önlenmelidir.

Genel Lekeler İçin Yıkama Tipleri

kömür, kan, çikolata, dışkı, mürekkep, Bu durumda halıyı bir çorba kaşığı deterjan. bir çorba kaşığı beyaz sirke ve yarım litre soğuk suda oluşturulan karışımıniçinde beyaz pamuk kumaş parçası ıslatılır ve bu şekilde lekenin üstüne uygulanır ve sonra emici renksiz bir materyal ilekurulanır. Daha sonra soğuk su ile yumuşak bir şekilde tekrar lekenin üstüne muamele yapılır ve saç kurutma makinesi ile tekrar kurulanır.

Tükenmez kalem, keçeli kalem, Bu durumda halıyı bir çorba kaşığı deterjan. bir çorba kaşığı beyaz sirke ve yarım litre soğuk suda oluşturulan karışımıniçinde beyaz pamuk kumaş parçası ıslatılır ve bu şekilde lekenin üstüne uygulanır ve sonra emici renksiz bir materyal ile kurulanır. Daha sonra soğuk su ile yumuşak bir şekilde tekrar lekenin üstüne muamele yapılır ve saç kurutma makinesi iletekrar kurulanır.

Duvar boyası
Suda ıslatılmış beyaz pamuk kumaş parçasını hemen lekenin üzerine uygulayınız. Daha sonra emici renksiz bir materyalile kurutunuz.

Sakız
Sakızın yapıştığı yere sakız kuruyana kadar buz tutunuz, sonra kurumuş sakızı ufalayınız ve daha sonra süpürge ile süpürünüz.

Çamur
Kurumasını bekleyiniz ve sonra hafifçe kazıyarak siliniz, daha sonra halı yıkama makinesi ile yıkayınız.

Ayakkabı Pisliği
Kurumasını bekleyiniz ve daha sonra ezip, halı yıkama makinesi ile yıkayınız. Kirlenmiş kısma yarım litre suda bir çorbakaşığı biyolojik sıvı deterjan, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve bir çay kaşığı limon suyu ile oluşturulmuş kompozitte beyazpamuk kumaş parçasını ıslatınız ve daha sonra uygulayınız. Daha sonra ıslak olan yeri emici renksiz kuru bir parçaylasiliniz. Daha sonra su ile ovup, parça ile tekrar siliniz ve ıslak kalan kısımlarıda saç kurutma makinesi ile kurutunuz.